Христо Калфов

Христо Калфов – председател на ХХ Обикновено народно събрание от 16 май 1941 г. до 23 август 1944 г.
Христо Димов Калфов е роден на 16 октомври 1883 г. в Калофер. През 1903 г. завършва Военното училище в състава на 24-ти випуск. Участник в Балканските войни 1912-1913 г. Един от организаторите на преврата от 9 юни 1923 г. След това се отдава на политическа дейност. В началото на февруари 1945 г. е осъден от т. нар. Народен съд на смърт и конфискация на имуществото. Екзекутиран. На 26 август 1996 г. е реабилитиран посмъртно от Върховния съд.

Назад