Кимон Георгиев

Кимон Георгиев – министър-председател на 51-вото правителство на Царство България от 19 май 1934 г. до 22 януари 1935 г., на 63-тото и на 64-тото правителства на Царство България от 9 септември 1944 г. до 22 ноември 1946 г.; подпредседател на 65-ото, 66-ото и 67-мото правителства на Народна република България от 23 ноември 1946 г. до 20 януари 1950 г. и заместник-председател на 71-вото правителство на Народна република България от 15 януари 1958 г. до 17 март 1962 г.
Кимон Георгиев Стоянов е роден на 11 август 1882 г. в Пазарджик. През 1902 г. завършва Военното училище в състава на 23-ти випуск. Участва в Балканските и в Първата световна война като командир на рота и дружина. През 1919 г. основава Военния съюз и става член на неговото централно ръководство. Участник в превратите на 9 юни 1923 г. и 19 май 1934 г. По време на Втората световна война става член на Националния съвет на Отечествения фронт и един от ръководителите на събитията от 9 септември 1944 г. На 28 септември 1968 г. умира в София.

Назад