Академичен състав
Академичният състав на катедрата „Компютърни системи и технологии“ – хабилитирани четирима (2 професори, 2 доценти) и нехабилитирани седем (1 главен асистент, 5 асистенти и 1 преподавател) е екип от професионалисти с необходимата квалификация, компетентности и опит, който предлага на обучаемите актуални и интересно поднесени знания от професионалната област:
- подп. доц. д-р инж. Красимир Огнянов Славянов - доцент
- полк. проф. д-р инж. Чавдар Николаев Минчев - доцент:
- м-р д-р инж. Явор Здравков Дечев - асистент, email: yazdechev@nvu.bg
- м-р д-р инж. Мирослав Георгиев Неделчев - главен асистент, email: mgnedelchev@nvu.bg
- к-н инж. Радостин Стефанов Димов - асистент
- проф. д-н инж. Жанета Николова Савова - доцент, email: zh.savova@nvu.bg
- доц. д-р инж. Веселка Тодорова Стоянова - доцент, email: vtstoyanova@nvu.bg
- ас. инж. Владислав Милков Генов - асистент, email: vmgenov@nvu.bg
- ас. маг. физик Любомир Евгениев Манов - асистент
- ас. инж. Ангела Руменова Борисова - асистент, email: arborisova@nvu.bg
- ас. инж. Никола Пламенов Петров - асистент
История на катедра „Компютърни системи и технологии“
Катедра „Компютърни системи и технологии“ е учебно-научно звено към Факултет „Артилерия, ПВО и КИС” на НВУ „Васил Левски“.Катедрата е създадена през далечната 1972 година и вече над 50 години подготвя висококвалифицирани военни специалисти и компютърни инженери.За рожден ден на катедрата се приема 12.10.1972 година, датата на създаването на катедра "Автоматика и кибернетика", впоследствие преобразувана в катедра "Автоматизация управлението на войските”. Преобразувана е в катедра „Компютърни системи и технологии " през 2002 г., когато с Решение на Народното събрание (Обн., ДВ, бр. 62 от 25 юни 2002 г.) Висшето военно общовойсково училище „Васил Левски“, Висшето военно училище за артилерия и противовъздушна отбрана "Панайот Волов" и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ се обединяват в Национален военен университет „Васил Левски“.
Катедра „Компютърни системи и технологии“ е профилираща за:
- курсанти от специализация „Военни Комуникационни и информационни системи (Компютърни системи и киберсигурност)“ с професионални квалификации „Офицер на тактическо ниво на управление“ и „Компютърен инженер - експерт по киберсигурност“
- студенти в ОКС „бакалавър“ специалност „Компютърни системи и киберсигурност“ и професионална квалификация „Компютърен инженер - експерт по киберсигурност“.
- Студенти в ОКС „магистър“ специалност „Компютърни системи и технологии“ и професионална квалификация „Компютърен инженер“
- Студенти в ОКС „магистър“ специалност „Изкуствен интелект“ и професионална квалификация „Компютърен инженер - експерт по изкуствен интелект“
- Докторанти по докторска програма „Автоматизирани системи за обработка на информация и управление“ от професионално направление 5.3. „Комуникационна и компютърна техника“
Цел:
- Подготовка на висококвалифицирани ИТ специалисти, притежаващи ключови компетенции в областта на бъдещата професионална дейност.
Основни задачи:
- Обучение в съответствие със световните тенденции: многостепенен образователен модел - бакалавър - магистър – докторант.
- Съответствие на учебните планове и програми с препоръките за обучение на бакалаври в областта на компютърните науки, (Curriculum Guidelines for Undergraduate Degree Programs in Computer Engineering на организациите IEEE Computer Society и Association for Computing Machinery), както и със стандарти, политики и технологични решения за киберсигурност на NATO и ЕС и съвременните изисквания на бизнеса.
- Акцентиране върху фундаменталното образование в областта на компютърните науки, информационните технологии и киберсигурността, позволяващо гъвкава адаптация на обучаемите към изменящите се потребности на икономическата среда.
- Използване на иновационни технологии за обучение, включване на реални научни и практически задачи в учебния процес, изучаване на съвременни информационни технологии в компютърната област, осигуряване на реална практика в подходящи фирми и международни партньори.
- Развитие на личността, формиране на лидерски качества, екипна работа, социална и професионална отговорност, креативност в мисленето, изследователски, аналитични и организационни компетенции на обучаемите.
Основни дисциплини, преподавани в катедра „Компютърни системи и технологии“ за ОКС „бакалавър“:
- Администриране на компютърни мрежи
- Логически схеми
- Основи на програмирането
- Операционни системи
- Геоинформационни технологии
- Основи на киберсигурността
- Компютърна графика
- Компютърна периферия
- Компютърни архитектури и организация на компютъра
- Компютърни мрежи
- Обектно-ориентирано програмиране
- Бази от данни
- Изкуствен интелект
- Визуално програмиране
- Стандарти за информационна сигурност
- Динамични езици за програмиране
- Теория на информацията
- Криптография
- Асемблерни езици за програмиране
- WEB дизайн и програмиране
- Технологии за съхранение на данни
- Облачни технологии
- Мрежова сигурност
- Управление на киберсигурността
- Програмируеми микроконтролери
- Тестване на сигурността на информационни системи
- Синтез и анализ на алгоритми
- Сигурност на индустриални системи
Учебно-материална база
Катедра „Комуникационна и компютърна техника” разполага с необходимата учебно-материална база, осигуряваща условия за качествено провеждане на учебните занятия и научноизследователската дейност, включваща съвременен киберцентър за учения и експерименти по киберсигурност и специализирани кабинети по компютърни системи, компютърни мрежи, Информационни технологии, програмни среди, компютърна графика, индустриални системи и др..
Галерия




