НВУ и Софийският университет изграждат виртуален университет за близо 2 млн. лв.

НВУ и Софийският университет изграждат виртуален университет за близо 2 млн. лв.

Виртуален университет с онлайн учебно-методически комплекти изграждат Националният военен университет „Васил Левски“ и Софийският университет „Св. Климент Охридски“. Иновативното учебно заведение е част от мащабен проект, в който НВУ е водеща организация.

Проектът се нарича „Модернизация на Национален военен университет „Васил Левски“ и Софийски университет "Св. Климент Охридски" и е в професионално направление „Компютърна и комуникационна техника“. Финансиран е по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020“. Асоцииран партньор по проекта е Военно-техническата академия в Букурещ.

Бюджетът на проекта е в размер на 1 963 234 лв., от които 1 215 544 лв. са за НВУ „Васил Левски“. 85 % от средствата идват от Европейския съюз, останалите са национално съфинансиране.

Виртуалният университет ще има т.нар. Гео-информационна онлайн образователна платформа. Ще бъде закупено необходимото оборудване и софтуер за въвеждане на дигиталното образователно съдържание, за да се постигне ефективно използване на иновативни цифрови технологии в образователния процес. Проектът предвижда обучения за усъвършенстване на чуждоезиковите и дигиталните умения на преподавателите, включително за работа с ИКТ базирани образователни технологии, мобилности и краткосрочни специализации при асоциирания партньор. Резултатите от тези специализации ще бъдат мултиплицирани чрез споделяне на преподаватели между НВУ и СУ „Св. Климент Охридски“.

В рамките на проекта, партньорите ще разработят пет съвместни програми, от които четири магистърски и една докторска. Всички нови програми ще бъдат дигитализирани, а три от тях ще бъдат разработени на английски език за обучение с асоциирания партньор.

За да бъде връзката между висшите училища и пазара на труда максимално ефективна, ще бъде изграден единен кариерен център и система за проследяване на реализацията на завършилите студенти. Предвидено е също така организиране на кариерни борси и акселератори, както и допълнителни курсове за студентите, насочени към придобиване на предприемачески умения и социални компетентности.

Голямата идея на проекта е да бъде изградена модерна и устойчива образователна система в двете висши училища, иновативни и съвременни модели на преподаване, дигитализация на програмите и мултидисциплинарност. Така ще бъде постигнато адекватно съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование.

Проектът продължава 30 месеца, а целта на организациите-партньори е да подпомогнат дигитализацията и цифровата трансформация на висшето образование, повишаване професионалната квалификация и уменията на преподавателите за работа с иновативни, ИКТ базирани платформи, като и за интернационализацията на научните постижения на висшето образование и включването им в международни партньорски мрежи.