МОБИЛНОСТ ЗА ОБУЧАЕМИ

„Еразъм+” е програмата на ЕС в областите на образованието, обучението, младежта и спорта за периода 2021-2027 г. и дава възможност за краткосрочна мобилност за обучение или практика в страна, членка на ЕС или асоциирана към програмата. Програмата отпуска месечна финансова помощ (грант), чрез който кандидатите имат възможност за краткосрочно обучение или практика в дадена институция (организация). Обучаемите запазват правото на стипендия в НВУ „Васил Левски“. Студентите заплащат семестриална такса в НВУ „Васил Левски“ и не заплащат семестриална такса в приемащия университет.
Право на участие в мобилност имат всички обучаеми на НВУ „Васил Левски“, в това число курсанти и студенти, обучаващи се в бакалавърска, магистърска и докторска степен в редовна, задочна, дистанционна форма на обучение и чрез самостоятелна подготовка. Периодът на обучение е от 3 до 12 месеца, а стажът (практиката) от 2 до 12 месеца за дадената форма на обучение.
Признават се академичният престой, изпитите и стажът, ако те съответстват на учебните планове в НВУ „Васил Левски“, като останалите се вписват в Дипломата за висше образование на обучаемия.
Преди кандидатстване за мобилност обучаемите трябва да се запознаят със Студентска Харта Еразъм.
Участието в изходяща мобилност на обучаемите от НВУ „Васил Левски“ се реализира в четири етапа:
  • Кандидатстване и подбор;
  • Подготовка на мобилността;
  • Осъществяване на мобилността;
  • Отчитане на мобилност и академично признаване.
Снимка

  1. кандидатът за мобилност е запознат със Студентска Харта Еразъм.
  2. кандидатът покрива изискванията за владеене на английски език по програма „Еразъм+“;
  3. средният успех от обучението до момента на кандидата е не по-нисък от много добър 4.00;
  4. общият период на осъществени мобилности от кандидата не надвишава 12 месеца за съответната образователна степен.
  5. специалността на кандидата отговаря на област на знание, за която е сключено двустранното споразумение.
  6. кандидатът е изпълнил изискванията по учебен план за първата година на обучение;
  7. обучаемият не кандидатства за мобилност през последния семестър от обучението си (само за курсанти);

  1. среден успех от обучението до момента;
  2. степен на владеене на работния чужд език (английски език или езика на приемащата държава) съгласно резултатите от положения за конкретната цел изпит;
  3. годината на обучение;
  4. активно съдействие на пристигащите за входяща мобилност (менторство);
  5. мотивираност за участие в мобилност по Програма „Еразъм+“;
  6. получена оценка на командно-организаторските качества;
  7. мнение (разрешение) на класния ръководител, началника на катедрата и декана на факултета.

Срок за кандидатстване: от 1 март до 15 април – за мобилност за зимна/лятна практика или обучение през летния семестър през следващата учебна година;
Кандидатите попълват рапорт (заявление) до институционалния координатор на НВУ „Васил Левски“ за осъществяване на мобилност. В рапорта (заявлението) се посочва видът на мобилността, за която се кандидатства. Рапортът (заявлението) се представя на инспектора на съответния факултет за вписване на средния успех на кандидата, което се удостоверява с подпис. След вписване на средния успех рапортът (заявлението) се съгласува с командира на ротата (батареята), командира на батальона, началника на катедрата и декана на факултета, в които се провежда основната част от обучението по дадената специализация (специалност).
Попълнените и съгласувани рапорти (заявления) се предават на служителите в секция „Еразъм+ офис“;
В срок до 25 април служителите в секция „Еразъм + офис“ изготвят списъци на кандидатите и ги представят на съответните департаменти за организиране на тест по английски език.
В срок до 30 април директорите на департаменти организират тест по английски език, за което изготвят протокол и го изпращат на служителите от секция „Еразъм+ офис“.
В срок до 10 май служителите от секция „Еразъм+ офис“ представят заявленията на обучаемите и протоколите с резултатите от теста по английски език на факултетните координатори на факултетите.
В срок до 15 май факултетните комисиите провеждат заседание за извършване на подбор за осъществяване на мобилност на обучаеми по възприетите критерии, за което се изготвя протокол, включващ предложение на комисията за осъществяване на мобилност на обучаеми.
В срок до 20 май деканите на факултети изпращат протоколите от заседанията, на факултетните комисии до служителите от секция „Еразъм+ офис“, които подготвят обобщен протокол за одобрените кандидати за изходяща мобилност на обучаеми от трите факултета.
В срок до 30 май институционалният координатор организира провеждане на заседание на Университетската комисия за извършване на подбор за осъществяване на мобилност на обучаеми по възприетите критерии, за което се изготвя протокол, включващ предложение на комисията за осъществяване на мобилност на обучаеми.
В срок до 5 юни Протоколът от заседанието на Университетската комисия се представя на началника на НВУ „Васил Левски“ за утвърждаване. Утвърденият протокол се публикува на вътрешната информационна система на Университета.
 При наличие на неусвоен бюджет за мобилност на обучаеми или недостатъчен брой одобрени кандидати, отговарящи на изискванията за мобилност, могат да се организират и допълнителни конкурси за набиране на кандидати за мобилност до началото на учебната година, за която се кандидатства. За целта институционалния координатор обявява допълнителен конкурс, като се указват сроковете за подаване на заявления и време за работа на комисиите. При провеждане на допълнителен конкурс се спазват горе-посочените процедури в съответствие с указаните от институционалния координатор срокове

В срок до:
  • 10 юни за мобилности с цел обучение през зимния семестър;
  • 10 октомври за мобилности с цел практика след зимния семестър и с цел обучение през летния семестър;
  • 10 март за мобилности с цел практика след летния семестър)
служителите в секция „Еразъм+ офис“, подпомагани от координаторите на основите и първичните звена, осъществяват контакт с университетите партньори за договаряне на мобилност на определения брой обучаеми през съответните периоди на учебната година, в съответствие с утвърдения от началника на НВУ „Васил Левски“ протокол на Университетската комисия за осъществяване на мобилност на обучаеми.
В срок до:
  • 20 юни за обучение през зимния семестър,
  • 20 октомври за практика след зимния семестър и обучение през летния семестър;
  • 20 март мобилности с цел практика след летния семестър
служителите от секция „Еразъм + офис“, подпомагани от координаторите на основните и първичните звена, съвместно с одобрените обучаеми уточняват местата и сроковете за мобилност.
В срок до 10 дни след уточняване на мястото и периода за мобилността, обучаемите изготвят следния набор от документи:
Задължителни:
  • Формуляр за кандидатстване (Application Form) по образец на приемащата страна, в който се вписват следните данни за НВУ „Васил Левски“:
    • Name of sending institution - Vasil Levski National Military University;
    • Erasmus code: BG VELIKO02;
    • Faculty – Security and Defence [i]Faculty, Logistics and Technologies или Artillery, Air Defence and CIS Faculty;
    • Institutional Coordinator – COL Assoc. Prof. Nikolay Urumov, PhD;
    • Address: 76 Bulgaria Blvd., BG-5006 Veliko Tarnovo;
    • Тel: 00359-62-618889;
    • Fax: 00359-62-618899;
    • e-mail: erasmus@nvu.bg/, nmu@gmail.com;
  • Удостоверение за владеене на английски език или езика на приемащата страна[1];
  • Проект на Споразумение за обучение/практика (Learning Agreement for studies/ traineeships);
  • Проект на договор за мобилност;
  • Заявление за издаване на Европейска здравна карта[2];
  • Декларация по чл. 20, ал.1 от Закона за защита на личните данни;
  • Декларация за валидност на лична карта.
Допълнителни (ако се изискват от приемащата страна):
  • Формуляр за настаняване (Housing application/Accommodation form)[3];
  • Академична справка (Transcript of records), в която обучаемият нанася на английски език предметите, които е изучавал до момента, и тяхната продължителност. Документът се заверява от декана на съответния факултет;
  • Снимки, CV, копие от диплома и др.
В срок до 5 дни след представянето на документите от обучаемите, служителите на секция „Еразъм + офис“, подпомагани от координаторите на основните и първичните звена, провеждат комуникация с приемащата страна за окончателно договаряне на детайли от бъдещите мобилности и подписване на споразуменията за мобилност с цел обучение/практика.
След получаване на потвърждение от приемащата институция, служителите на секция „Еразъм+ офис“ регистрират планираната мобилност в електронната платформа на програма „Еразъм+“.
В срок до 1 месец преди провеждане на одобрената мобилност, обучаемите получават достъп до On-line linguistic support http://erasmusplusols.eu/, където правят езиков тест. В зависимост от оценката на онлайн теста обучаемият получава лиценз за онлайн курс за повишаване на чуждоезиковото ниво.
В срок до 2 месеца преди провеждането на мобилността служителите на секция „Еразъм“ проверяват и оформят окончателно Договор за мобилност, който се подписва от обучаемите и се съгласува от юрисконсулта, началника на отделение „Финанси“ и Финансовия контрольор на НВУ „Васил Левски“. Договорът се представя на институционалния координатор за съгласуване, който ги предлага на началника на НВУ „Васил Левски“ за подпис.
Служителите на секция „Еразъм+ офис“ изготвят докладна записка от заместник-началника по учебната и научна част на НВУ „Васил Левски” до Началника на НВУ „Васил Левски“ с предложение за осъществяване на мобилност по Програма „Еразъм+” на обучаеми от НВУ „Васил Левски“, към която се прилагат заповеди за командировка за съответния период.
След подписване от Началника на НВУ „Васил Левски“ на заповедите за командировка началника на служба „Регистратура класифицирана информация“ размножава същите в 4 копия, както следва:
  • копие № 1 за НВУ „Васил Левски” – на отделение „Финанси”;
  • копие № 2 за командирования;
  • копие № 3 за НВУ „Васил Левски“ – звено „Еразъм + офис“;
  • копие № 4 за ТДНС, гр. Велико Търново и гр. Шумен;
До 1 месец преди началото на мобилността служителите на секция „Еразъм+ офис“ предоставят на обучаемия следните документи:
  • Договор за мобилност;
  • Споразумение за обучение/практика (Learning Agreement for studies/traineeships);
  • Копие от заповедта за командировка в чужбина.
  • След получаване на заповедта за командировка, но не по-късно от 20 дни преди началото на мобилността, обучаемият извършва следните действия:
  • Уведомява инспекторът си във факултета за предстоящата мобилност, като подава Служебна бележка за отсъствие[4].
  • Уведомява преподавателите, при които има планирани занятия за периода на мобилност, през който ще отсъства.
  • Заплаща семестриална такса за семестъра, през който се провежда мобилността, като представя копие на платежното нареждане на служителите на секция „Еразъм+ офис“;
  • Получава финансов грант за осъществяване на мобилност;
  • Закупува билети за пътуване, като представя информация за закупените билети в секция „Еразъм+ офис“;
  • Заплаща застраховка за периода на мобилност;
  • Преминава задължителен инструктаж за правата и задълженията по време на мобилността[5].
[1] При липса на удостоверение се прилага оценката от теста по английски език.
[2] Европейската здравна карта е задължителна и се издава безплатно от банка ДСК.
[3] Попълва се когато университетът, в който е планирана мобилността предлага настаняване/общежитие (може да бъде комбиниран с формуляра за кандидатстване).
[4] Документът се издава от институционалния координатор, чрез служителите на секция „Еразъм+ офис“.
[5] Инструктажът се провежда съвместно от служителите на секция „Еразъм+ офис“ и координаторите на основните и първичните звена.

  1. при пристигане обучаемият се регистрира в „Еразъм+“ офиса на приемащия университет и представя там Споразумението за обучение/практика за нанасяне на началната дата на мобилността;
  2. през първата седмица след пристигане обучаемият доуточнява своята програма и ако има промени, ги нанася във втората секция на Споразумението за обучение/практика. При възникнали промени, същите се удостоверяват от приемащата страна и се одобряват от НВУ „Васил Левски“;
  3. през целия период на провеждане на мобилността, обучаемият спазва стриктно включените в Споразумението дейности в пълен обем;
  4. през целия период на провеждане на мобилността, обучаемият е длъжен да спазва правилата на Студентската Еразъм харта и на приемащата институция.
  5. при приключване на мобилността обучаемият изисква от приемащата страна попълване на финалната секция на Споразумението за обучение/практика и заверяване на същото;
  6. при приключване на мобилността обучаемият изисква академична справка (Transcript of records), в която са отразени изпитите и оценките на студента в приемащия университет;
  7. при приключване на мобилността обучаемият изисква от приемащата страна издаване на сертификат за период за престой (Confirmation of attendance);

Веднага след приключване на мобилността обучаемият извършва следните действия:

  1. попълва он-лайн отчет (on-line EU survey) – линк се получава се на посочения имейл адрес и след попълването му се изпраща и на erasmus@nvu.bg
  2. Изготвя есе (1-2 страници) за споделяне на опита и впечатленията си от мобилността в приемащия университет и го предава на експертите в секция „Еразъм+ офис“;
  3. Попълва втори езиков тест в платформата OLS (използва се създадения при първия тест профил);
  4. Изпраща снимки от мобилността на erasmus@nvu.bg.

В срок до 10 дни след приключване на мобилността обучаемият представя на служителите на секция „Еразъм+ офис“ следните документи:

  1. отчет за мобилността;
  2. споразумение за обучение/практика, заверено от приемащата страна;
  3. сертификат за период на престой, подписан от приемащата страна;
  4. резултата от втория езиков тест в платформата OLS,;
  5. академична справка, в която са отразени изпитите и оценките на студента в приемащия университет;
  6. билети (бордни карти за самолетните билети) или фактура за зареждане на гориво, удостоверяващи датите на влизане и излизане в приемащата страна.
  7. декларация за зелен транспорт, ако е приложимо;
  8. рапорт (заявление) до институционалния координатор за изготвяне на анекс към договора за мобилност (само при настъпили форсмажорни обстоятелства или други промени относно реалния престой и броя придобити кредити);

Форсмажорни обстоятелства

В случай на настъпили форсмажорни обстоятелства или други промени, служителите на секция „Еразъм + офис“ изготвят Анекс към договора, който се подписва от обучаемия и се съгласува от юрисконсулта, началника на отделение „Финанси“ и Финансовия контрольор на НВУ „Васил Левски“. След изготвяне на анекса към договора, служителите на секция „Еразъм+ офис“ го представят на институционалния координатор за съгласуване и подпис от началника на НВУ „Васил Левски“.

В срок до 15 дни след приключване на мобилността, обучаемият подава рапорт (заявление) до декана на съответния факултет за признаване на мобилността, към който прилага:

  1. копие и официален превод от английски език на академична справка*;
  2. копие на споразумението за мобилност;
  3. копие на сертификата за мобилност.

В срок до 10 дни след получаване на рапорта (заявлението) за признаване на мобилността, деканът на факултета организира провеждане на заседание на факултетна комисия за признаване на кредити.

На своето заседание факултетната комисия за признаване на кредити разглежда постъпилите рапорти (заявления) от обучаемите, като оценява съответствието на изучаваните от тях по време на мобилността дисциплини (премината практика) с изискванията на учебния план, по който се обучават в НВУ „Васил Левски“. В резултат на направената оценка факултетната комисия за признаване на кредити взема решение както следва:

  • за признаване на дисциплините, които съответстват на учебния план и вписване на оценките и кредитите по тези дисциплини в главните книги;
  • за признаване на преминатия стаж, който съответства на изискванията на учебния план и вписване на оценките и кредитите от този стаж в главните книги;
  • за вписване на дисциплините, които не съответстват на учебния план в дипломата за висше образование.

 До началото на следващата изпитна сесия обучаемият полага изпити съгласно учебния план, на които не се е явил поради осъществяване на мобилност. Тези изпити се полагат по индивидуален план, разработен от началника на съответното първично (основно) звено и утвърден от декана на факултета.

Служителите на секция „Еразъм+ офис“ комплектоват и съхраняват досие за проведената мобилност за представяне на Националната агенция „Център за развитие на човешките ресурси“ (НА ЦРЧР), в което се включват следните документи:

  • Рапорт (заявление) за осъществяване на мобилност;
  • Декларация по чл. 20, ал.1 от Закона за защита на личните данни;
  • Документ за владеене на английски език или езика на приемащата страна;
  • Договор за мобилност;
  • Споразумение за обучение/практика (Learning Agreement for studies/traineeships);
  • Сертификат за мобилност;
  • Академична справка (Transcript of Records) – ако е приложимо;
  • Документ, удостоверяващ датите на излизане и влизане от страната-домакин (автобусни билети, билети от влак, самолетни билети и бордни карти в оригинал);
  • Анекс към договора (ако е приложимо);
  • Декларация за валидност на лична карта.

* Академична справка се представя само от обучаеми, осъществили мобилност с цел „обучение“

Служителите на секция „Еразъм+ офис“ комплектоват и съхраняват досие за проведената мобилност за представяне на Националната агенция „Център за развитие на човешките ресурси“ (НА ЦРЧР), в което се включват следните документи:

  • Рапорт (заявление) за осъществяване на мобилност;
  • Декларация по чл. 20, ал.1 от Закона за защита на личните данни;
  • Документ за владеене на английски език или езика на приемащата страна;
  • Договор за мобилност;
  • Споразумение за обучение/практика (Learning Agreement for studies/traineeships);
  • Сертификат за мобилност;
  • Академична справка (Transcript of Records);
  • Документ, удостоверяващ датите на излизане и влизане от страната-домакин (автобусни билети, билети от влак, самолетни билети и бордни карти в оригинал);
  • Анекс към договора (ако е приложимо);
  • Декларация за валидност на лична карта.

НВУ „Васил Левски“ може да изиска частично или изцяло възстановяване на получената финансова подкрепа от участниците в мобилност, които в сроковете, предвидени в договора за мобилност, не попълнят он-лайн отчета или не представят в секция „Еразъм+“ документите по чл. 7, т.7.3 от договора за мобилност.

В случай, че участник не изпълни съществено свое задължение, произтичащо от договора за мобилност, по причина за която той отговаря и независимо от последствията, предвидени от приложимия граждански закон, НВУ „Васил Левски“ има право да прекрати едностранно договора без задължение за обезщетение или неустойка и с право да изисква пълно или частично възстановяване на отпуснатата финансова помощ от участника.

До участника се отправя писмена покана за доброволно възстановяване на финансовите средства в срок от един месец.

В случаите когато участникът не предприеме доброволно плащане, дължимите суми се предявяват по съдебен път от НВУ „Васил Левски“ съгласно приложимия граждански закон.

Документи за кандидатстване:

  1. Рапорт/Заявление за мобилност на обучаеми
  2. Рапорт/Заявление за участие в мобилност на докторанти
  3. Споразумение за обучение (Learning Agreement for studies)
  4. Споразумение за практика (Learning Agreement for traineeships)
  5. Декларация за защита на личните данни
  6. Командировъчно за мобилност
  7. Приложими ставки за обучаеми 2022-2023 г.
  8. Договор за финансиране на мобилност
  9. Анекс към договор (ако е приложимо)
  10. Рапорт/ Заявление за признаване на мобилност
  11. Досие – набор от документи
  12. Студентска Еразъм+ харта
  13. Декларация за валидност на лична карта
  14. Декларация за ползване на зелен транспорт

Нормативни документи

 Вътрешни правила на НВУ „Васил Левски“ за организацията и управлението на Ключова дейност 1 по програма „Еразъм+“

 Система за оценяване на обучаеми и персонал от НВУ „Васил Левски“ за допускане за мобилност по програма „Еразъм+“

 Срокове и етапи за провеждане на кампания за обучаеми от НВУ „Васил Левски“ за допускане за мобилност по програма „Еразъм+“

_____

* Европейската комисия не носи отговорност за начина, по който би могла да бъде използвана съдържащата се в материала информация.